alena-kadava-promo2 alena-kadava-promo3 alena-kadava-promo4 alena-kadava-promo5 alena-kadava-promo6

O mně

Povídání o mém životě a jak jsem se dostala k malování

Pocházím z výtvarnické rodiny. Otec Karel Fanta je akademickým malířem - ilustrátorem a matka akademická malířka v domácnosti. Narodila jsem se v roce 1956. Rodiče nevěděli kam se mnou a tak mi udělali takový malý domeček z proutěného košíku a přikryli jej malířským prknem. Tak začala moje umělecká kariéra. Ještě jsem neuměla ani mluvit a už na mě působily samé krásné a veselé obrázky od mého tatínka. Sotva jsem se posadila, dostala jsem do ruky vodové barvy s obrovskými barevnými knoflíky a k tomu velký štětec. Začala jsem malovat svoje první obrázky - sluníčka a panny.

Na základní škole mne nejvíce bavilo kreslení a ruční práce. Ráda jsem oblékala panenky a šila na ně šatečky. Rodiče mne dali studovat na Střední uměleckou průmyslovou školu obor Řezbářství. Ve škole se mi líbilo, ale stejně moje veliká touha byla zabývat se s textilem. V té době táta zjistil, že existuje vyšší odborné nástavbové studium textilní školy s oborem Restaurování textilu. To bylo ono! Ihned jsem se s nadšením začala věnovat výtvarné textilní tvorbě. Naučila jsem se zde spousty nových, zajímavých věcí a textilních technik. Po dokončení studia jsem nastoupila do gobelínových dílen a později do Státních restaurátorských ateliérů v Praze. Po čase se mi podařilo získat licenci od ministerstva kultury a od té doby restauruji - na volné noze.

Za léta praxe jsem zrestaurovala mnoho zajímavých zakázek např. celou řadu divadelních kostýmů pro barokní divadlo v Českém Krumlově, renesanční oděvy, Řád Marie Terezie pro kancléře Kaunice, šaty arcivévodkyně Žofie Chotkové a šle Františka Ferdinanda d'Este ze sarajevského atentátu a rukavici sv.Vojtěcha. Jedna z posledních zajímavých zakázek bylo restaurování péřových obrázků.
Vystavovala jsem restaurovaný textil v tuzemsku i v zahraničí. Zúčastňovala jsem se realizace přednášek a výstav. Např. výstava Karla IV. na Pražském Hradu a v Metropolitním muzeu v New Yorku. Jelikož v současné době je zakázek na restaurování textilu nedostatek začala jsem malovat. Touto činností se zabývám od listopadu 2009. V roce 2010 jsem měla svou první samostatnou výstavu ve Františkových Lázních a následně v Podblanickém muzeu, na zámku ve Vlašimi. Moje první výstavy "nastartovaly" řetěz příležitostí se prezentovat. Měla jsem výstavu např. na zámku v Chýších, v Akademii věd v Praze (na Národní třídě),v muzeu JUDr. Otakara Kudrny v Netolicích a další. Malování mě úplně pohltilo a proto bych se touto činností ráda zabývala i nadále.

Proč říkám svým obrázkům léčivé

Když začnu něco dělat, tak to dělám s maximálním nasazením. Svou tvorbu myslím nesmírně vážně. Obrázky maluji od srdce pro všechny lidi; i pro ty co příliš nepřijdou s uměním do kontaktu. Největší radost mám, když se obrázky všem líbí a zvlášť, když se líbí dětem. Používám čisté akvarelové tóny barev v kombinaci se starobylými technikami zlacení. - Samozřejmě, že mne ovlivnilo restaurování. Celé dny sedím u vyšívacího rámu a vpíjím se do překrásně barevných textilií s fantastickými dekory v kombinaci se zlatými a stříbrnými dracouny, flitry a jinými ozdůbkami, které naši předci vyráběli. To všechno přenáším do obrázků a vytvářím nový svět nadpozemské fantazie, místo, kde je každý šťastný, spokojený, kde nikoho nic netíží, nebolí a panuje jen a jen láska.